خودپرداز

  معرفی خدمات خودپرداز

دارندگان ملی کارت می توانند علاوه بر دریافت وجه نقد ،از سایر خدمات و قابلیت خودپردازهای این بانک به شرح ذیل استفاده نمایند.

دریافت مانده حساب

پرداخت اقساط تسهیلات

تغییر رمز دارنده ملی کارت

دریافت صورتحساب مختصر (ده  گردش آخر حساب)

واریز وجه یا واگذاری چک از طریق خودپردازهای چند منظوره

انتقال وجه بین حسابهای مرتبط با کارت

انتقال وجه به کارتهای دیگر ( به منطور اطمینان خاطر مشتریان نام و نام خانوادگی ذینفع نمایش و در صورت تایید انتقال وجه انجام می شود.)

پرداخت قبوض خدماتی : آب ،برق،تلفن ثابت ، تلفن همراه ، گاز و قبوض شهرداری  

شارژ سیم کارتهای اعتباری تلفن همراه 

شارژ مستقیم سیم کارت های اعتباری (Topup)

ضمنا دارندگان کارت سایر بانکهای عضو شتاب نیز می توانند از دریافت وجه و دریافت مانده حساب نیز بهره مند شوند.

صدور رمز دوم  کارت ( که در تلفنبانک و خریدهای اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد) وتغییررمز اول

انتقال وجه از کارتهای عضو شتاب به حساب های سیبایی بانک ملی ایران 


*  با اتصال مرکز شتاب به سوئیچ کشورهای بحرین،قطر،کویت و .... دارندگان ملی کارت های جدید با کد  APACS که 6 رقم اول شماره کارت آنها 603799 است، می توانندعلاوه بر 4،009  خودپرداز مستقر در نقاط مختلف کشور، از خدمات خودپردازهای کشورهای مذکور استفاده نمایند.       

  راهنمای استفاده از دستگاه خودپرداز

قسمت های اصلی دستگاه
  قسمت ورودی کارت(کارتخوان)
صفحه نمایش
کلیدهای عملیاتی اطراف صفحه نمایش برای انتخاب گزینه های مورد نظر
صفحه کلید مشتری
دریچه پرداخت وجه
محل خروج کاغذ رسید مشتری
 
نحوه استفاده از دستگاه خودپرداز


ورود کارت
ابتدا کارت خود را از طرفی که با علامت مشخص شده است وارد ورودی کارتخوان نمایید. 


انتخاب زبان
با ورود کارت به کارتخوان صفحه انتخاب زبان ظاهر می شود. در صورت انتخاب زیان فارسی کلیه پیام های سامانه به زبان فارسی و در غیر اینصورت به انگلیسی خواهد بود.
برای انتخاب زیان مورد نظر کلید مقابل آن را فشار دهید.

نکته امنیتی!

با توجه به اینکه برخی افراد سودجو با استفاده از عدم آگاهی اقشار مختلف مردم از زبان انگلیسی، با ترفندهای گوناگون از جمله سفارش خرید کالا، انجام امور خیریه و ... ضمن ترغیب به استفاده از منوی انگلیسی(لاتین) با دادن اطلاعات نادرست و گرفتن اطلاعات حساب ، از جمله موجودی حساب و ... اقدام به کلاهبرداری می نمایند، تأکید می نماید حتما از منوی فارسی(زبان اصلی شخص) استفاده شود.

ورود رمز
پس از انتخاب زبان فارسی،‌پیام ” لطفاً رمز کارت خود را وارد نمایی“ بر روی صفحه ظاهر می گردد. کد رمز خود را از طریق صفحه کلید وارد و سپس کلید Enter  را فشار دهید. 


انتخاب نوع خدمت
پس از وارد نمودن شماره رمز، جدول انتخاب نوع خدمات روی صفحه کلید ظاهر می گردد .با فشار دادن کلید مقابل هر یک از خدمات می توانید عملیات مورد نظر را انخاب نمایید. 


دریافت وجه
برای دریافت وجه با فشار دادن کلید مقابل گزینه ” دریافت وجه“ جدول انتخاب مبلغ ظاهر می شود. با فشار دادن کلید مقابل هر یک از مبالغ مورد نظر ، وجه درخواستی به شما پرداخت خواهد شد. در صورت انتخاب گزینه ” مبالغ دیگر “ در پیام بعدی مبلغ مورد نیاز را از طریق صفحه کلید وارد نمایید.
پس از تعیین مبلغ مورد درخواست پیام ” لطفاً‌چند لحظه صبر کنید“ روی صفحه ظاهر و سپس با نمایش پیام ” لطفاً کارت خود را بردارید“ ابتدا کارت شما از محل دریچه کارتخوان خارج و با نمایش پیام ” لطفاً‌وجه را فوراً‌بردارید“ وجه مورد درخواست شما از دریچه خروج پول به شما تحویل می گردد. در خاتمه نیز یک قطعه رسید چاپ و ارائه می گردد.
تذکر
چنانچه در برداشتن ملی کارت یا وجه نقد ارائه شده تأخیر نمایید کارت یا وجه به داخل دستگاه برگشت داده می شود. 


توجه
دستگاه های خودپردازی که با اسکناس 50 هزار ریالی پولگذاری می شوند امکان پرداخت مبلغ تا سقف 2 میلیون ریال در هر نوبت وجود دارد. بدین منظور با انتخاب گزینه ” مبالغ دیگر“ مبلغ درخواستی را تا سقف 2 میلیون ریال از طریق صفحه کلید وارد نمایید.
در مورد دستگاههایی که فاقد اسکناس 50 هزار ریالی می باشند ، در برخی از دستگاه ها تا سقف 800 هزار ریال و در برخی دیگر تا سقف 200ر1 هزار ریال در هر مرحله قابل پرداخت می باشد. 


اعلام مانده حساب
با فشردن کلید مقابل گزینه ” اعلام مانده“ در منوی انتخاب نوع خدمات،‌می توانید از موجودی حساب خود مطلع شوید. در صورت انتخاب گزینه ”چاپ“ دستگاه یک قطعه رسید حاوی اطلاعات مربوط به میزان موجدی و شماره حساب مرتبط با کارت و شماره مشتری چاپ و ارائه می نماید. در صورتیکه گزینه ” رویت“ را انتخاب نمایید،‌این اطلاعات بر روی صفحه نمایش دستگاه ظاهر خواهد شد. 


عملیات رمز
به منظور تغییر رمز اصلی کارت  ( رمز اول ) و یا تخصیص رمز تلفنبانک (رمز دوم کارت) گزینه عملیات رمز را انتخاب نمایید. صفحه دیگری حاوی دو گزینه نمایش داده می شود. گزینه اول را جهت تغییر رمز اصلی کارت و گزینه دوم را برای تخصیص یا تغییر رمز تلفنبانک انتخاب نمایید. 
  
تغییر رمز اصلی (رمز اول) 
با فشار دادن کلید مقابل گزینه ” تغییر رمز“ می توانید رمز کارت خود را  تغییر دهید. در این صورت باید رمز جدید خود را به صورت یک عدد چهار رقمی از طریق صفحه کلید وارد نمایید . عدد رمز جهت تأیید دوباره سوال می شود که باید همان عدد را مجدداً وارد نمایید.
در صورت صحت انجام عملیات پیغام ” تراکنش با موفقیت انجام شد“ ظاهر می شود. رمز جدید را از بین اعداد چهار رقمی که احتمالی فراموشی آن کمتر است انتخاب نمایید. 


تخصیص یا تغییر رمزتلفنبانک (رمز دوم )

با فشار دادن کلید مقابل گزینه ” تخصیص یا تغییر رمز دوم“ می توانید رمزتلفنبانک (رمز دوم کارت) خود را تعیین وی یا تغییر دهید. یک عدد (پنج تا دوازده رقمی) به عنوان رمزتلفنبانک خود انتخاب و از طریق صفحه کلید وارد نمایید. عدد رمز جهت تأیید دوباره توسط دستگاه سوال می شود که باید رمز انتخابی خود را مجدداً‌وارد نمایید. در صورت صحت انجام عملیات پیغام ” تراکنش با موفقیت انجام شده“ ظاهر می شود.
رمز تلفنبانک جهت استفاده از تلفنبانک سیبا (2784-021 ) و همچنین خریدهای اینترنتی مورد استفاده می باشد. 


پرداخت قبوض
با انتخاب گزینه ” پرداخت قبوض“ پیغام ” شناسه قبض خود را وارد نمایید“ ظاهر می شود. شناسه قبض و شناسه پرداخت چاپ شده بر روی قبض و مبلغ آن را وارد نمایید. اطلاعات قبض شامل نوع قبض و شناسه قبض و مبلغ آن بر روی صفحه نمایش و در صورت تأیید ، قبض شما پرداخت و رسید پرداخت آن توسط دستگاه چاپ و ارائه می گردد.
  دریافت فیلم آموزشی

شارژ سیم کارت
با انتخاب این گزینه، جدول مربوط به سیم کارت های مختلف روی صفحه نمایش می شود. سیم کارت خود را انتخاب نمایید. پس از انتخاب نوع سیم کارت ، جدول مبالغ شارژ نمایش می شود. مبلغ مورد نظر را انتخاب نمایید. پس از تأیید نهایی قبض رسید توسط دستگاه چاپ و ارائه می شود که حاوی اطلاعات مربوط به شماره سریال و رمز جهت شارژ نمودن سیم کارت می باشد.
 
صورتحساب مختصر
با انتخاب این گزینه صورت 10 تراکنش آخر حساب مرتبط با کارت شما همراه با اطلاعات مختصر بر روی قبض رسید مشتری چاپ و ارائه می شود.
توجه: در حال حاضر امکان دریافت صورتحساب مختصر بیش از یک بار در طول شبانه روز امکانپذیر نمی باشد.
 
انتقال وجه
با انتخاب گزینه ” انتقال وجه“ می توانید مبلغی را از حساب خود به یکی دیگر از حساب های مرتبط با کارت خود و یا ملی کارت دیگر ویا کارت سایر بانک های عضو شبکه شتاب منتقل نمایید. نام و نام خانوادگی انتقال گیرنده، شماره حساب و مبلغ مورد نظر توسط دستگاه نمایش داده می شود و در صورت تأیید، انتقال وجه انجام و یک قطعه رسید توسط دستگاه چاپ و ارائه می شود.  سقف انتقال وجه از طریق خودپرداز30/000/000 ریال می باشد.

دریافت فیلم آموزشی


واریز وجه
تعداد زیادی از دستگاههای خودپرداز بانک ملی ایران از نوع چند منظور(Full Function) است و مشتریان می توانند با مراجعه به یکی از این دستگاهها جهت واریز وجه نقد یا واگذاری چک به حساب خود اقدام نمایند. بدین منظور گزینه ”واریز وجه“ را انتخاب نموده و مبلغ چک یا وجه واریزی را وارد نمایند. یک قطعه قبض توسط دستگاه چاپ و همراه یک پاکت ارائه می شود. وجه نقد یا چک مورد نظر را همراه قبض داخل پاکت قرار داده و با زدن کلید ادامه ، پاکت را از طریق دریچه دریافت پاکت به دستگاه تحویل دهید. در پایان یک قطعه قبض رسید توسط دستگاه چاپ و ارائه می شود. روز بعد، محتوی پاکت توسط شعبه کنترل و وجه واگذاری به حساب واریز می شود. چکهای واگذاری به دستگاه نیز پس از وصول به حساب منظور خواهد شد.

  آمار مربوطه


         

 


تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بانک ملی ایران محفوظ می باشد.
Bank Melli Iran - Copyright © 2023 rss mail