زورخانه بانك ملی ايران

جمعه 30 بهمن 1394
ورزش های زورخانه ای نام دیگر ورزش های باستانی ایرانیان است.جایی كه در آن به ورزش باستانی می پردازند،زورخانه نام دارد.همچنین در زورخانه علاوه بر ورزش زورخانه ای كشتی پهلوانی نیز گرفته می شود.
آئین های پهلوانی و زورخانه ای در تاریخ 25 آبان 1389 برابر با 16 نوامبر 2010 در فهرست میراث معنوی یونسكو از سوی ایران به ثبت جهانی رسید. دانشنامه بروك هاوس آلمانی، با استناد به تحقیقات دانشگاه ورزش آلمان واقع در شهر كلن،ورزش بدنسازی جهان معرفی می كند.
از قدیمی ترین ساختمان های زورخانه ای در ایران ساختمان زورخانه بانك ملی ایران است.این ساختمان در سال 1325 در خیابان فردوسی ساخته و در سال 1326-1327 افتتاح گردید.
معماری ساختمان هرچند ساده و سنتی است،اماسردر سنگی بنا درابعاد 85*430 سانتی متر كه توسط استاد ابوالحسن خان صدیقی (پدر مجسمه سازی نوین ایران كه از شاگردان كمال الملك بوده و مجسمه میدان فردوسی ، مجسمه خیام پارك لاله،مجسمه نادر شاه  در مشهد و طرح چهره ابوعلی سینا،میرزا تقی خان امیر كبیرساخته شده است ویژگی خاصی دارد، این سردر نقش برجسته سه خوان شاهنامه را به نمایش گذاشته است:اول به كمند كشیدن زن جادوگر،دوم كشته شدن دیو سفید و دست آخر كشته شدن اژدها به دست رستم.
نقش های چهارخوان داخلی توسط فتح اله عبادی و معمار این ساختمان مرحوم مهندس فروغی رئیس وقت اداره ساختمان می باشد.
این مركز بزرگترین و پررونق ترین زورخانه در آن زمان بود بطوریكه تعداد زیادی از مقامات عالی رتبه سیاسی،توریست های خارجی، هیات های سیاسی، نظامی و ورزشی از آن دیدن كرده اند.
در واقع زورخانه برای بانك نقش تبلیغاتی داشت از جمله افراد مشهور و صاحب نام كه از قهرمانان بانك می باشند می توان محمد نامجو (وزنه بردار) و احمد گلبو(بازیكن اسبق تیم فوتبال ) را نام برد.

تعداد بازدید: 23046

BMIQRCode
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بانک ملی ایران محفوظ می باشد.
Bank Melli Iran - Copyright © 2017RSSEMailInstagramAparat Channel