اداره كل خارجه :: عملکرد اداره

معرفی اداره |  اطلاعات تماس |  اطلاعیه و خبر 

اداره خارجه داراي دواير متعددي مي باشد كه عملكرد هر دايره به تفكيك به شرح ذيل مي باشد

دايره ثبت سفارش

1- صدور دستورالعمل ها و بخشنامه هاي مرتبط با واردات كالا و خدمت، حمل و نقل ، بيمه و بازرسي، و مقررات حاكم بر مناطق آزاد و ويژه اقتصادي

2- ارائه تسهيلات اعتباري كوتاه مدت (حداكثر يكساله) به واردكنندگان كالا از محل قراردادهاي ريفاينانس منعقده با بانكهاي خارجي

3- پشتيباني و پاسخگويي به شعب ارزي درخصوص مواردي كه مورد اشاره در مجموعه بخشنامه هاي صادره اداره مركزي نبوده و نياز به اعلام نظر دارد.

4- ثبت اطلاعات كليه ثبت سفارشهايي كه در شبكه بانك ملي گشايش اعتبار و يا برات اسنادي مي شوند.

 

اتاق معاملات ارز

1- خريد و فروش ارزهاي معتبر در مقابل ساير اسعار از جمله ريال ايران با نرخهاي بازارهاي بين المللي ازطريق شعب ارزي بانك و شعب مناطق آزاد

2- قبول سپرده ارزي مشتريان بر طبق نرخهاي موجود در بازار بين الملل از طريق شعب ارزي بانك ملي .

3- انجام معاملات سلف ارز – ارز براي اعتبارات اسنادي وارداتي از طريق شعب ارزي بانك ملي .

4- راهنمائي و ارائه مشاوره در رابطه با روند نرخهاي برابري اسعار نسبت به يكديگر و همچنين روند حركت نرخهاي سپرده از طريق دايره معاملات ارز به شماره 60992715

 

دايره خدمات كارتهاي بين الملل

بانك ملي ايران افتخار دارد كارت اعتباري بين المللي ملي تراست را به عنوان يكي از خدمات ارزي خود معرفي نمايد . كارت ملي تراست در بيش از 220 كشور دنيا معتبر بوده و 16 ميليون پذيرنده اعم از هتلها ، فروشگاهها ، مراكز تفريحي و توريستي بعلاوه پذيرندگان بر روي شبكه اينترنت آن را جهت پرداخت وجه كالا و خدمات مي پذيرند . همچنين حدود 500 هزار خودپرداز ( ATM) در سراسر جهان اين كارت را قبول نموده و پول نقد پرداخت مي نمايند.

دارندگان ملي تراست و اعضاء خانواده آنان در سفر در صورتيكه بليط خود را با ملي تراست خريداري نمايند از مزاياي بيمه ، بدون پرداخت هيچگونه هزينه اي برخوردار خواهند شد .

در حال حاضر دو نوع كارت ملي تراست براي مشتريان صادر مي شود :

1- كارت كلاسيك اين كارت مخصوص آن دسته از مشتريان بانك مي باشد كه داراي اعتبار كافي نزد شعب اين بانك باشند . علاوه برآن دارندگان اين كارت مي توانند جهت انجام خريد و يا دريافت پول نقد در طول سفر به خارج از كشور ، از اين كارت استفاده نمايند. دارنده كارت در زمان سفر مي تواند در موارد زير از پوشش بيمه اي استفاده نمايد .

2- كارت طلايي اين كارت مخصوص مشتريان معتبر بانك مي باشد كه گردش قابل ملاحظه ارزي و ريالي در بانك ملي ايران داشته باشند . دارندگان ملي تراست طلايي علاوه بر حداقل 5 هزار دلار اعتبار ماهيانه از برخي مزاياي ديگر اين كارت نيز مي توانند استفاده نمايند.

* درحال حاضر كارت ملي تراست صرفاً به ارز يورو صادر مي گردد.

** دارندگان كارت هاي ملي تراست درصورت تمايل مي توانند از خدمات دريافت ميزان بدهي ماهيانه ازطريق پيام كوتاه SMS بر روي تلفن همراه و يا امكان رويت ريزگردش عمليات صورتحساب از طريق اينترنت و مراجعه به سايت اين بانك www.bmi.ir  برخوردار گردند.

 

ملي كارت ارزي

بانك ملي ايران بمنظور تسهيل در نقل وانتقال ارز توسط مسافرين و تجار عازم به كشورهاي امارات متحده عربي، قطر، بحرين ، كويت و عربستان سعودي ملي كارت ارزي خود را ارائه مي نمايد . ايــن كارت علاوه بر 10 خودپرداز بانك ملي ايران در امارات متحده عربي در 617 خــودپرداز در امارات ، 166 خود پرداز در قطر ، 300 خودپرداز در كويت و 105 خودپرداز در بحرين قابل استفاده بوده و ارز محلي در طول شبانه روز در دسترس دارندگان كارت  مي باشد . تمامي ملي كارتهاي ارزي به درهم امارات مي باشد.

متقاضيان مي توانند با ارائه ارزهاي معتبر از محل حواله هاي وارده و يا حسابهاي ارزي تقاضاي صدور اين كارت را بنمايند. بانك ملي ايران بر اساس نرخهاي موجود نسبت به تبديل ارزهاي فوق به درهم امارات اقدام و مبلغ فوق را به حساب كارت متقاضي واريز خواهد نمود.

در صورتيكه متقاضي قصد مسافرت به يكي از كشورهاي امارات ، قطر ، بحرين، كويت وعربستان سعودي را داشته باشد مي تواند ارز مسافري خود را به حساب ملي كارت ارزي واريز نمايد .

روزانه تنها 9 هزار درهم مي توان از طريق خودپردازهاي پذيرنده اين كارت برداشت نمود. اما در صورتيكه دارنده كارت به شعبه اصلي بانك ملي ايران در دبي مراجعه نمايد مي تواند به هر ميزان دلخواه از حساب خود برداشت نمايد .

دارندگان ملي كارت ارزي با مراجعه به شعبه ارزي افتتاح كننده حساب و ارائه درخواست كتبي مي توانند نسبت به اخذ وجه مورد نظر خود از محل حساب مفتوحه نزد شعبه دوبي بانك ملي ايران در داخل كشور اقدام نمايند.

 

”مهـــم“

اگر دارنده كارت نسبت به برداشت كارت خود بيش از 30 ثانيه اقدام نكند ، دستگاه خودپرداز كارت را ضبط مي نمايد. براي دريافت اين كارت مي بايستي به يكي از شعب ارزي ارائه كننده خدمات ملي كارت ارزي مراجعه و با تكميل فرمهاي مربوطه و ارائه كپي پاسپورت و دو قطعه عكس تقاضاي ملي كارت ارزي نمود . مراتب از طريق شماره تلفن هاي 2248833-4-00971 دبي 2216777-4-00971 دبي 66715633 تهران دورنگار 2212377-4-00971 به مسئولين ذيربط اعلام گردد. بخش خدمات مشتريان كارتهاي  بين الملل آماده پاسخگويي به كليه سؤالات و اخذ نظرات مشتريان گرامي مي باشد .تلفن : 66715633  

 

دايره امور فني شعب

خدمات ارز غير بازرگاني

الف ) خريد ارز

1- خريد ارزهاي جهانروا بصورت اسكناس يا از محل حواله هاي وارده ارزي و انواع حسابها

 

ب) فروش ارز

1- ارز مسافرتي 2000 دلار به ازاي هر مسافر وهر يك از همراهان يا معادل آن به ساير ارزها

2- ارز درماني

3- ارز ماموريت

4- ارز دانشجويي

5- ارز كتب ونشريات

6- حق عضويت وحق ثبت نام

7- جهت صدور كارت اعتباري حداكثر تا 10،000 دلار و تسويه صورتحساب حداكثر تا 3،000 دلار درسال

8- جهت افتتاح حساب پس انداز قرض الحسنه ارزي حداكثر تا سقف يكهزار دلار. وساير……..

 

ج) افتتاح انواع حسابهاي ارزي

1- پس انداز قرض الحسنه ارزي

2- جاري قرض الحسنه ارزي

3- حساب ارزي سرمايه گذاري مدت دار

افتتاح حساب هاي ارزي به ارزهاي جهانروا امكانپذير مي باشد.

نقل وانتقالات ارز ازمحل حسابهاي ارزي بدون محدوديت به خارج ازكشور بلامانع مي باشد.

 

د) صدورحواله هاي ارزي به كليه نقاط دنيا

بانك ملي ايران با بهره مندي از فن آوريهاي نوين در صنعت بانكداري وامكانات سيستم سوئيفت آمادگي دارد تا با توجه به امكانات كارگزاري خود در كمترين زمان ممكن نسبت به انتقال وجوه وصدورحواله به ساير بانكها در كشورها اقدام نمايد.

 

دايره روابط كارگزاري

1- بررسي آخرين تحولات بانكهاي جهاني جهت توسعه روابط كارگزاري و تبادل كليد رمز توسط ادارات ذيربط

2- بررسي شرايط اعتبارات اسنادي صادراتي گشايش يافته و تائيد وضعيت و موقعيت بانكهاي گشاينده اعتبارات ازطريق آخرين اطلاعات دريافتي

3- ارائه مشاوره و راهنمايي مشتريان در فرآيند حواله هاي ارزي

4- انعكاس و پيگيري موارد مطروحه توسط شعب و مشتريان با ساير بانكهاي خارجي

 

دايره تأمين ارز طرحها

1- تسهيلات اعطايي از محل منابع بانكهاي خارجي ( فاينانس – ميان مدت )

الف – اعتبار خريدار

ب – اعتبار فروشنده

2- تسهيلات اعطايي ازمحل حساب ذخيره ارزي (اشخاص حقيقي وحقوقي; تعاوني وخصوصي)

الف – اعتبار خريدار

ب – اعتبار فروشنده

3- تسهيلات اعطايي از محل منابع بانكها

الف – منابع اداره مركزي

ب – منابع واحدهاي خارج از كشور بانكهاي ايراني

متقاضيان جهت كسب اطلاعات بيشتر مي توانند با اداره خارجه – دايره تامين ارز طرحها تماس حاصل فرمايند.

شماره تلفن : 66738968 و 7- 60992784

 ارز مسافرتي:

به هر مسافر درقبال ارائه گذرنامه معتبر جمهوري اسلامي ايران و بليط مسافرت مبلغ دو هزار دلار و يا معادل آن بابت مسافر و هريك از همراهان در هر سفر به نرخ فروش نرخنامه بانك پرداخت مي گردد.

 

 امور بين الملل:

بانك ملي ايران نامي آشنا در محافل پولي و بانكي جهان به شماره مي رود. زيرا از ديرباز اين بانك امور مربوط به روابط بين بانك هاي ايران با بانك هاي بين المللي را به عهده داشته است. نخستين شعبه اين بانك در سال 1344 در خارج از كشور در شهر هامبورگ آلمان تاسيس گرديد. هم اكنون بانك ملي ايران با 17 شعبه و سه نمايندگي در خارج از كشور و همچنين بهره مندي از 2600 كارگزار در كشورهاي مختلف جهان در محافل پولي و مالي بين المللي حضوري فعال دارد. بانك ملي ايران با دردست داشتن قسمت اعظم پرداخت هاي ارزي دولت و ارائه خدمات ارزي مطلوب به صاحبان صنايع و بازرگانان ازطريق شبكه گسترده خود در داخل و خارج از كشور و طيف وسيع كارگزاران خارجي، توانسته است منشاء خدمات برجسته اي در سيستم بانكي كشور باشد. استقبال صاحبان صنايع و بازرگانان جهت انجام امور ارزي خود از بانك ملي ايران مؤيد اين نظر است كه بانك ملي ايران توانسته است از اين طريق در جهت حفظ و اعتلاي اعتماد مردم توفيق بارزي را كسب نمايد. برقراري روابط كارگزاري با بانك هاي خارج از كشور، اجراي مديريت صحيح در منابع ارزي بانك، ارائه خدمات بهتر به مشتريان داخلي و خارجي، كمك به توسعه مبادلات بازرگاني خارجي و جذب سپرده ها، بررسي طرح ها و تامين مالي پروژه ها، از اهم وظايف امور بين الملل بانك ملي ايران مي باشد. بانك ملي ايران همواره همگام با سياست هاي ارزي كشورحركت نموده ودرجهت اعتلاي نام بانك ودر نهايت اقتصادكشوركوشا بوده است.

عملكرد صحيح و حرفه اي بانك ملي ايران در طول سال هاي حساس پس از انقلاب اسلامي و به خصوص در ارتباط با تبعات محاصره اقتصادي در دوران جنگ تحميلي موجب گرديد كه كارگزاران خارجي و بازارهاي معتبر پول و سرمايه مراتب خوش بيني خود را نسبت به بانك ملي ايران و در نتيجه سيستم بانكي كشور ابراز نمايند. جايگاه ويژه بانك ملي ايران در اقتصاد ايران و نقش و موقعيت آن در نظام بانكي كشور موجب گرديده كه عملاً حجم قابل ملاحظه اي از پرداخت هاي ارزي دولت و نيز خدمات ارزي مورد نياز صنايع و بازرگانان از طريق اين بانك و با بهره گيري از شبكه گسترده آن در پهنه جهاني صورت پذيرد. واحدهاي فعال ارزي بانك ملي ايران در داخل كشور ضمن انجام امور ارزي مشتريان اين بانك آماده اند تا در راستاي سياست هاي ارزي كشور و بر اساس دستورالعمل هاي اجرائي بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران، امور مربوط به مراجعين را در بخش هاي مختلف صادرات و واردات انجام دهند. اشتياق صاحبان صنايع، مؤسسات بازرگاني بين المللي و بانكهاي معتبر جهاني و برخورداري از تسهيلات بانك ملي ايران در فرصت هاي مختلف، پشتوانه با ارزشي است كه بانك ملي ايران به آن ارج مي نهد و همواره در حفظ آن مي كوشد. مشتريان گرامي مي توانند جهت كسب اطلاع از آدرس و نام شعب ارزي داخل كشور با شماره تلفن 60991 تماس حاصل نمايند. بانك ملي ايران به منظور ارائه خدمات بيشتر و بهتر به مشتريان عزيز و صادركنندگان گرامي شعب منتخب خود را در خارج از كشور معرفي مي نمايد.

            هامبورگ در كشور آلمان

            لندن در كشور انگلستان

            پاريس در كشور فرانسه

            باكو در كشور آذربايجان

            مسقط در كشور عمان

            مسكو در كشور روسيه

دوبي، ابوظبي، العين، شارجه، فجيره، راس الخيمه، بردبي

 

ملي تراست :

بانك ملي ايران به عنوان اولين پذيرنده كارتهاي بين المللي در ايران افتخار دارد كـارت اعتباري بين المللي ملي تراست را به عنوان جديدترين خدمات ارزي خود معرفي نمايد.

 ملي تراست كارت بين المللي است كه هم اكنون در بيش از 220 كشور دنيا معتبر بوده و 16 ميليون پذيرنده اعم از هتلها، فروشگاهها، مراكز تفريحي و توريستي بعلاوه پذيرندگان بر روي شبكه اينترنت آن را جهت پرداخت وجه كالا و خدمات قبول نمايند.

 

BMIQRCode
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بانک ملی ایران محفوظ می باشد.
Bank Melli Iran - Copyright © 2017RSSEMailInstagramAparat Channel